Storförlust för ÄFF – rasade efter paus
Efter en bra första halvlek rasade precis allt för Ängelholm borta mot Värnamo. Hampus Nilssons räddningar stoppade raset vid 4–0.
En match består av två halvlekar. Så var också fallet på Finnvedsvallen i Värnamo. En oavgjord första halvlek med bra spel och därefter en andra halvlek med bara ett lag på banan och ett lag som totalt glömt vad man egentligen hade kommit överens om.
– Vi hittar på saker som inte står i något papper vi har, hittar på egna saker. Vi har haft problem med Värnamo innan så jag vet inte varför vi tror att det ska fungera av sig självt den här gången, säger ÄFF-tränaren Joakim Persson.
Värnamo hittade sitt raka djupledsspel efter och ÄFF hittade ingenting som lag utan spelarna slet ofta för sig själva.
Elfsborgslånet Muhammad Abdulrahman gjorde sin första match i Värnamo och agerade framspelare till 1–0 efter en rush på vänsterkanten. Via ett flackt inlägg hittade han Martin Claesson som satte bollen mellan benen på Hampus Nilsson.
På något sätt gick luften ur ÄFF redan där i matchminut 50.
Joakim Persson har varit med om en hel del under sin aktiva karriär. Dock inte att en egen misslyckad hörna blir mål i egen bur.
– Att få ett friläge från mittplan på en inspark har jag aldrig upplevt, men i det läget har vi tappat allt vad koncept heter, säger Joakim Persson.
Det var precis vad som hände.
Bill Halvorsen i Värnamomålet slog en inspark och plötsligt var två hemmaspelare i kontringsläge. Hampus Nilsson sprang ut och täckte av, men Jonathan Ring vann duellen med en tåspets och rullade retfullt enkelt in 2–0.
– Vi släpper konceptet totalt och öser på, det blir lite Bundesliga av det. Aningen så blir det 1–1 eller så bara rullar det på åt andra hållet... Vilket det gjorde, säger Joakim Persson.
Direkt efter 2–0 bytte ÄFF in tre nya spelare, men behöll sin formation.
– Det var egentligen bara att få in spelare med energi, men det hjälpte ju inte, säger Persson.
I stället blev det både 3–0 och 4–0 bakom Hampus Nilsson som var tillbaka på Finnvedsvallen där han spelade för Värnamo förra säsongen.
– Det kan inte bli värre än så här. Vi gör inte alls det vi ska, suckar Hampus när han kommer ut från gästernas omklädningsrum.
Han tippade Värnamos enda farlighet i ribban i första halvlek och i andra stod han för två mycket bra reflexräddningar. Först gjorde han sig stor och styrde ut en klar målchans och därefter ett skott som träffade täckande spelare och ändrade riktning, men ÄFF-keepern hann precis tippa bollen till hörna.
En hörna som Muhammad Abdulrahman gjorde 3–0 på.
– Det är så jäkla tråkigt. Tycker visserligen att det är hands, men domaren blåser inte.
Det var inte domarna som avgjorde den här matchen väl?
– Absolut inte. Vi har inte gjort två bra halvlekar i år och det är vårt eget fel, säger Nilsson.
Muhammad Abdulrahman, vem annars, rullade in 4–0 med tio minuter kvar av matchen. Det kunde blivit fler mål för hemmalaget. ÄFF däremot hade inget skott på mål.
– Det är roligt för en målvakt att ha mycket att göra, men vi har svårt framåt för tillfället och då får vi inget betalt, säger Hampus Nilsson innan han ensam lämnar den ödsliga Finnvedsvallen bakvägen.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


