"Andra halvlek" för HIF
Spelare och ledare i HIF ser morgondagens returmatch i kvalet till Champions league mot polska mästarna Slak Wroclaw som andra halvlek.
HIF leder med 3–0.
Men mentalt ser HIF det som om resultatet är 0–0.
– Vi har bara kommit halvvägs i de här kamperna med polackerna. För oss gäller det att vara beredda på att allt kan hända. Det gäller för oss att vara koncentrerade från start, säger HIF:s assisterande tränare Stefan Schwarz.
Han menar att man har kartlagt motståndarna på ett bra sätt.
– Vi mötte dem ju förra veckan. Dessutom har vi sett dem i andra matcher så förhoppningsvis har vi bra koll på dem, men de har säkert någon överraskning på gång. Vi ska fokusera på vårt eget spel och våra möjligheter, säger Schwarz.
Den ende HIF–aren som inte kan vara med är backen Erlend Hansveit, som fortfarande har ont i ryggen.
– I övrigt är alla spelare tillgängliga, säger Stefan Schwarz, som inte vill berättar hur man tänkt formera laget.
Lagkapten Pär Hansson är också förväntansfull inför matchen.
– Vi har ett gott utgångsläge, men får inte ta något för givet utan bara ladda för att göra en lika bra match den här gången som när vi slog dem på bortaplan, säger Pär Hansson.
Det innebär att truppen förmodligen kommer att se ut så här.
Pär Hansson, Erik Wahlstedt, Walid Atta, Loret Sadiku, Jare Uronen, Mattias Lindström, Ardian Gashi, May Mahlangu, Christoffer Andersson, Thomas Sörum, Alfred Finnbogason, Daniel Andersson, Daniel Nordmark, Alvaro Santos, Erik Sundin, Erik Edman, Rachid Bouaoazan och Joseph Baffo.
En elva första spelarna startade matchen i Wroclaw förra veckan.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


