Nästa HIF-tränare ska bygga för framtiden
Nästa år ska HIF ha en helt ny profil när det gäller tränare. Det handlar om långsiktighet med fokus på egna talanger. Den tränaren lär inte heta Åge Hareide.
Att styra en fotbollsklubb med krav på framgång är en sak. Att samtidigt staka ut dess framtid och få alla att förstå är en helt annan.
– Från och med nu måste vi titta ett antal år framåt, säger HIF-ordförande Claes Ohlsson.
HIF har tagit sig till Champions League-play off och miljonerna rullar in. Det innebär också att tränare, medlemmar och supportrar skriker efter nyförvärv. Fullt naturligt i en resultatbaserad verksamhet.
Spelare och ledare fokuserar på nästa match medan styrelsen ska jobba med frågor som ligger fyra, fem år fram. En viktig uppgift under hösten blir att hitta en lösning kring tränarkonstellation där långsiktigheten kommer att styra valet.
Inom fotbollens arbetsmarknad är tränarens perspektiv väldigt kort. Ju fler segrar desto bättre personligt varumärke och därmed bättre avtal, oavsett vilken klubb som tränaren ska förhandla med nästa gång.
– Värdet på en tränares kontrakt är helt beroende på prestationen de senaste två åren. Alltså blir hans perspektiv väldigt kort. Ju fler segrar desto bättre avtal, säger Ohlsson.
Klubben vill nu hitta en tränare som tänker långsiktigt och är villig att lägga fokus på, och lyfta upp, fler egna talanger.
– Jag kommer att kräva att nästa tränare i HIF förstår vår strategi och vårt tänk. Samtidigt kan jag då inte kräva att tränaren tar guld, den matematiken blir fel. Tränarens ansvarsområde blir inte att ta guld utan att följa vår strategi. Har vi en bra verksamhet så kommer framgångarna.
Det är en helt ny inriktning och kravet är tufft, inte kravet på att tänka framgång utan framtid.
– Säger tränaren "det är ert jobb att ge mig spelare" är han inte tränare här.
Hur hittar man den typen av tränare?
– Det är inte helt lätt. Vi kanske inte ska ha, exempelvis, ett treårsavtal med tränaren för då kommer samma prestationsbaserade förhandling varje gång det är dags med nytt kontrakt. Möjligen är en form av tillsvidareanställning rätt väg att gå.
Åge Hareide har gjort succé som en kortsiktig lösning under hösten. Men norrmannen är kanske inte den man som leder HIF nästa säsong. Oavsett resultat.
– Vi har ett kort kontrakt med Åge för att ge oss handlingsfrihet att i lugn och ro ta fram profilkraven för framtidens tränare, men jag ska inte stänga någon dörr. Åge har så här långt tillfört väldigt mycket utifrån sina erfarenheter under en lång karriär. Hur han själv ställer sig och hur hans profil passar vår långsiktighet och krav på ett modernt ledarskap som bygger på dialog får i så fall utvärderas.
Det var också av den anledningen det stod nya tränare på Olympia efter sommaruppehållet. Conny Karlsson och Per-Ola Ljung vann allt som gick att vinna, men man hade inte riktigt samma syn på behovet av kommunikation med framförallt de yngre spelarna som HIF-styrelsen.
– Vi var i ett läge där vi hade uppfattningen att vi inte kunde förlänga tränarnas kontrakt, utifrån vår långsiktiga strategi. Situationen kom inte upp i juni utan vi hade diskuterat frågan under ganska lång tid, samtidigt som vi märkte att energin i gruppen gick ner under våren. Vi tyckte inte tränarna delade vårt synsätt.
Claes Ohlsson är noga med att påpeka att han har största respekt för personerna och yrkesmännen Karlsson och Ljung.
– Vi hoppades att Conny skulle stanna och i en ny konstellation få en nytändning och vara kvar åtminstone kontraktet ut för att förändra verksamheten, men han valde att sluta då han tyckte att vi tog fel beslut. Jag har respekt för det och att det hela förefaller märkligt i ett utanförperspektiv.
Plötsligt stod HIF utan en Pro Licence-tränare, vilket är ett krav i Europaspelet.
Då damp Åge Hareide ner från himlen som en kortsiktig lösning, samtidigt som Stefan Schwarz med kort varsel anslöt till klubben. Den snabba anställningen av Schwarz rimmar illa med den uttalade långsiktigheten.
– Stefan var tilltänkt redan tidigare oavsett och är anställd med inriktning på spelarutveckling. Vi sätter också stort värde på hans erfarenhet av internationell fotboll. Han har också kontrakt året ut av samma anledning, men grundtanken är att han ska fortsätta.
Textförstoring
Dela
Spelartruppens strategi
HIF:s spelartrupp ska vara uppbyggd av fyra sorters spelare.
Hemvändare
Egna talanger
Klubb/rollspelare
Spetsspelare
Målet i framtiden är att hälften av spelarna ska komma från de egna leden. Att de egna talangerna släpps fram är en förutsättning för att få såväl hemvändare som Klubb/rollspelare.
Läs mer
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


