Martin Olsson redo för comeback i hemstaden
Han stannade i Blackburn mot sin vilja och har fått sämsta tänkbara start på säsongen. När Sverige möter Kina i morgon kan en frisk Martin Olsson göra comeback – i sin hemstad.
Helsingborgaren Martin Olsson mötte media inför landslagets första träningspass på Olympia. Ytterbacken inledde med att klargöra vilket lag i staden som ligger honom varmast om hjärtat.
– Hemmaplan? Nä, Harlyckan ligger där nedanför, säger Martin Olsson och nickar bort mot Olympias södra läktare.
– Jag frågade nyss Erik (Hamrén, förbundskapten) om vi kunde träna där i morgon, men planen var för dålig.
Martin ler brett och vinkar till sin gamla tränare i Högaborg, Kenneth Karlsson, som var en av ett par hundra åskådare på plats. Efter en lång rehabilitering på grund av en krånglande ljumske är Martin nu tillbaka på planen.
– Det är kul att vara med grabbarna igen och det var längesen jag tränade och spelade match. Förhoppningsvis kommer det att kännas bra på träningarna.
Martin blev extrainkallad till landslagssamlingen av Erik Hamrén, trots att skadebekymren gjort att han inte spelat en enda minut för Blackburn under säsongsinledningen.
– Jag blev lite överraskad, min senaste match var mot Frankrike (i sommarens EM-slutspel). Men det är positivt och bevisar att han vill ha mig i truppen, säger Martin.
För sju år sedan lämnade Martin Högaborg för livet som ungdomsproffs i England. Blackburn åkte ur Premier league under förra säsongen och Martin omgärdades av transferrykten där bland andra Chelsea, Newcastle och Stoke nämndes som nya klubbadresser.
Blackburn ville dock inte sälja och Martin fick finna sig i att stanna kvar.
– Det är inte så att jag sitter hemma och gråter. Men jag ville lämna och spela i en Premier league-klubb, men Blackburn ville inte släppa mig. Jag får se om jag går i januari, annars får jag bara se vad som händer. Går vi inte upp igen så vill jag definitivt lämna, säger Martin som har tre år kvar på sitt kontrakt.
Sverige inleder VM-kvalet mot Kazakstan, i Malmö, om en vecka. Landslaget laddar upp i Helsingborg via träningslandskampen mot Kina i morgon.
– Tyskland är favoriter i gruppen, men vi har en stor chans att komma tvåa i gruppen, säger Martin Olsson som har en viktig punkt kvar att pricka av på schemat under vistelsen i hemstaden.
– Vi har ledig eftermiddag i morgon. Då ska jag hem till mamma och äta.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


