Armand siktar på gala i Landskrona

Boxning Publicerad 9 september 2012 kl. 04:00
  • Armand Krajnc HD/NST Britt-Mari Olsson

  • HD/NST Niklas Gustavsson

Planerna har redan kommit en bit på väg och nästa år vill Armand Krajnc arrangera tideras första proffsgala i Landskrona.

Förra helgen körde Armand Krajnc sin andra proffsgala i Ystad och när han pustat ut efter några jobbiga veckor – "Jo, det har varit mycket och jag är helt slut" – siktar den gamle världsmästaren in sig på nästa projekt.

– Det har väl aldrig hänt förut, men nästa år vill jag arrangera en gala i Landskrona. När stan firar 600 år kan det bli ett riktigt spektakel och jag är rätt säker på att det skulle bli stor succé.

Armand har som vanligt många järn i elden och nu är han också på väg att etablera sig som boxningspromotor. Tillsammans med kompanjonen och svågern Micke Norberg debuterade Armand som arrangör i slutet av mars och premiären i Surbrunnsparken i Ystad blev en stor framgång.

– I lördags var det inte riktigt lika proppfullt, men det var succé igen och i stort sett alla biljetter gick åt. Vi måste helt enkelt vara södra Sveriges främsta promotors och jag bangar inte för att satsa vidare och bygga mer.

Med rötterna i Landskrona är det naturligtvis inte konstigt att Krajnc vänder blickarna hemåt, trots att boxningen i hans gamla födelsestad har sett bättre dagar.

– Ja, tyvärr har de väl inte särskilt mycket verksamhet där uppe just nu, men jag tror ändå att det finns ett stort intresse för boxning och en gala i Landskrona hade lockat publik från både Helsingborg och hela området där omkring. Hit till Ystad får vi ju flera långväga bussar.

Armand har redan varit i kontakt med Landskrona kommun och han har fått positiva signaler från ansvarigt håll.

– Det krävs mycket arbete och som arrangörer måste vi ha en hel del hjälp, både från kommunen och från sponsorer. Det är ju rätt dyrt att arrangera en proffsgala, när boxarna har sin sport som yrke och när de ska ha bra betalt.

Krajnc vill hålla sin gala i idrottshallen – "Där kan man ställa in långbord för matgästerna" – och även om det i första hand ska bjudas på proffsboxning tänker han även ha en del lokala inslag. Landskronakillen Omar Abdul Majid, som numera tävlar för Helsingborgsklubben Fenix, är till exempel en av Sveriges mest lovande amatörer men även i proffsringen kan det bli NV-skånskt deltagande.

– Johanna Rydberg från Helsingborg brukar vara och träna hos mig och hon skulle egentligen ha debuterat som proffs i vår senaste gala. Men nu blir det kanske i Landskrona.

Lennart Norlöv
0431-842 41

Textförstoring

Dela

Vill du se en proffsgala i boxning i Landskrona?

Visa aktuellt resultat

Kommentarer

I dag på hd.se 20.45: Champions League-final

Sport

Huvudnyheter

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här