Bergkvist till Ukraina

Ishockey Publicerad 15 september 2012 kl. 04:00
  • Stefan Bergkvist blir den trdje svensken i Donbass, efter Jim Brithén och Lars Lisspers.Arkivfoto:  Britt-Mari Olsson

Stefan Bergkvist lämnar svensk hockey och förenas med Jim Brithén i den ukrainska klubben Donbass. "Resursmässigt är det stor skillnad", säger Stefan.

De har känt varandra sen tioårsåldern, men aldrig jobbat ihop. Förrän nu. Stefan Bergkvist lämnar svensk hockey och ansluter till Jim Brithén i Ukraina.

– Han har tjatat länge, men det var först när jag fick sitta hemma hos honom och han verkligen visade hur det är där borta som jag bestämde mig, säger Stefan om Jims övertalning.

Bergkvist ska jobba med KHL-klubben Donbass talangutveckling och bygga upp ett nytt juniorlag i den klubb där Jim Brithén är utvecklingsdirektör.

– Jag har jobbat inom svensk hockey jättelänge och kände att jag vill göra något nytt. Det här ska bli riktigt spännande, säger Stefan.

Förutsättningarna är annorlunda i Ukraina.

– Resursmässigt är det stor skillnad. Där borta får vi det vi behöver och ber om för att utveckla hockeyspelare.

Sammanlagt kommer det att bli tre svenskar i Donbass eftersom även Lars Lisspers (senast rektor vid idrottsgymnasiet i Mora) flyttar dit.

– Det är också en gammal kompis. Vi kommer att jobba efter den svenska stilen och det ska bli kul att se hur man kan inplantera den i Ukraina.

Förutom att det svenska spelet är mer strukturerat, skiljer även ledarstilen sig åt mellan de båda länderna.

– Vi kommer förespråka ett ledarskap där man låter en människa växa, medan den ryska stilen är mer hårda nypor.

Stefan har skrivit på för fyra år och flyttar i mitten av oktober.

– Lotta (Falkenbäck) ska också med, men inte nu i första läget. Nu kommer jag först att åka dit och kolla efter lägenhet och sådant, men sen flyttar hon också dit, säger Stefan om sin fru.

Konståkningstränaren Falkenbäck kommer troligen också bli engagerad i Donbass organisation.

– De har även konståkning där, så det är möjligt att hon kommer jobba med det.

Bergkvist ser fram emot äventyret, men det finns även en baksida.

– Det känns tufft att lämna alla uppdrag i Sverige. Jag har jobbat med landslaget i fyra år och Göteborgsdistriktet i tre, så det är klart tråkigt. Men ibland måste man våga ta sådana här beslut.

Sara Johansson
0435-75 95 17

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Sport