Fler än 25 skäl att fira
Centimeterseger, 25-årsdag och totalseger. Lördagen den 15 september 2012 blir ett datum Ola Nilsson aldrig kommer att glömma.
Helsingborgaren Ola Nilsson har dominerat stort i Volkswagen Scirocco R-Cup. På lördagen säkrade han totalsegern i mästerskapsserien efter en seger i helgens första race på Oschersleben – hans sjunde raceseger på åtta försök. Därmed spelar det ingen roll hur det går för honom i säsongsfinalen på Hockenheim om två veckor.
– En helt fantastisk känsla! Det är det här jag har jobbat för hela säsongen, och jag kan inte beskriva hur skönt det är att äntligen ha lagt beslag på titeln, sa Ola Nilsson i en pressrelease.
Inte blev dagen sämre av att han vann loppet på sin 25-årsdag. Han vann dessutom lördagens lopp på ett väldigt häftigt sätt – bara med två hundradelars segermarginal till tvåan, tysken Mortiz Oestreich, efter 14 varvs körning. Ola Nilsson passerade tysken på väg ut ur loppets allra sista kurva. Trea i loppet blev Adam Gladysz, 1,3 sekunder bakom.
– Nu ska vi se till att fira det här som det borde firas, även om vi har ett race till att tänka på i morgon (söndag). Jag är otroligt glad, nöjd och lättad – stort tack till alla som har varit med och gjort det här möjligt, sa Ola Nilsson vidare.
Fältets två andra svenskar, Rasmus Mårthen och Mikaela Åhlin-Kottulinsky, kom på åttonde respektive 13:e plats i loppet.
Ola blev i och med segern den förste svensken som vunnit Volkswagen Scirocco R-Cup, där alla tävlar med likadana bilar – Volkswagen Scirocco – utrustade med biogasmotorer. Ola toppar mästerskapstabellen efter åtta race på 410 poäng. Tvåa är gårdagens trea Adam Gladysz på 258.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


