Modo först med att använda NHL-proffs

Ishockey Publicerad 25 september 2012 kl. 11:24 Uppdaterad 26 september 2012 kl. 00:13
  • Alexander Steen debuterade för Modo mot Brynäs.Foto:  PONTUS LUNDAHL / SCANPIX

Den lockoutade NHL-forwarden Alexander Steen spelar för Modo i kvällens elitseriematch mot Brynäs. Det uppger Modo i ett pressmeddelande. Steen blir därmed den förste NHL-lockoutade spelaren i årets elitserie.

Svenska Hockeyligans ursprungliga beslut var att inga NHL-spelare skulle tas in i elitserien, vilket Konkurrensverket i fredags ogiltigförklarade i ett interimistiskt beslut.

– Konkurrensverket lyfte fram att vi inte får ålägga någon klubb någonting för att man eventuellt skulle signa en NHL-spelare. Men det har aldrig varit frågan om någon sanktion, säger Hockeyligans vd Jörgen Lindgren till TT.

– Ända sen vi fattade beslutet för tre veckor sedan att inte göra korttidskontrakt med NHL-spelare, så har det varit så att det är upp till varje enskild klubb att besluta i frågan hur man ville hantera det.

Och inte helt oväntat så blev det Modo som agerade först:

"Vi har under hösten drabbats av skador på ett par av våra nyckelspelare. Då vi i nuläget har en disponibel spelare, med hjärta för föreningen, som inte vill annat än att spela för klubben känns det naturligt att ge Markus (Näslund) i uppdrag att ställa starkast möjliga lag på benen", förklarade Modos ordförande Göran Ericson i ett pressmeddelande klubbens beslut att ta in Steen.

– Det är upp till Modo hur de agerar, det vill jag inte kommentera. Men vi har ett varumärke att vara rädda om och tycker inte att man ska jaga kortsiktiga framgångar, säger Brynäs klubbdirektör Hans-Göran Karlsson.

– Ligan överlever det här. Det är ett måste med lite olika åsikter ibland, tyckte Frölundas ordförande Mats Grauers.

Han trodde inte att Modos beslut påverkar Frölundas egna försök att få hem Erik Karlsson, Henrik Lundqvist eller Loui Eriksson.

– Inte alls. Vi har inte tagit något beslut i den frågan ännu, sade Grauers.

Två klubbar som hårt motsatt sig NHL-spelare på korttidskontrakt är Linköping och Frölunda.

– Tråkigt att man inte kan hålla ihop en överenskommelse. Men Modo får bestämma själv hur man vill göra, säger Linköpings klubbdirektör Mike Helber, som inte tror att alla andra klubbar kommer följa efter:

– Det tror jag inte, jag tror att vi andra kommer att stå fast vid överenskommelsen.

– Det är inget jag vill uttala mig om. Det har blivit lite av löjets skimmer över det här och det här får hockeyligan ta ställning till, tyckte Färjestads sportchef Thomas Rundqvist.

Hockeyligan tog i fredags beslutet att överklaga Konkurrensverkets beslut till Marknadsdomstolen. Överklagan är ännu inte inlämnad.

– Vi håller på och färdigställer den överklagan. Det är väl brukligt att man har ett par, tre veckor på sig, sade Lindgren.

Sedan tidigare finns NHL-spelare i bland annat Mora och Västerås i hockeyallsvenskan.— Vi håller på och färdigställer den överklagan, säger Lindgren.

TT

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Sport