Osäker elva inför Åtvidaberg

FOTBOLL Publicerad 29 september 2012 kl. 13:51
  • Ardian Gashi står stadigt på mittfältet.HD/NST Britt-Mari Olsson

Är mittfältsmotorn Ardian Gashi spelklar eller ej? Åge Hareide väljer att sova på saken när det handlar om vilket lag han ställer på benen mot Åtvidaberg.

Läget på Olympia var ungefär som vanligt. Frågetecken inför spelarnas fysiska status.

- Det är som det brukar vara. En mittback ut och en för tillfället frisk in, säger HIF-tränare Åge Hareide.

Peter Larsson skadade sig i samband med bortamatchen mot Häcken och står därför utanför matchtruppen mot Åtvidaberg. hallänning tränade inte alls under lördagen.

Walid Atta ersätter som mittback. Atta är tillbaka eter sin meniskoperation och fick hoppa in redan mot Häcken då just Larsson fick gå ut.

- De som opererat Walid har gjort ett bra jobb. Det ser lite ljusare ut på skadefronten. Vi har mycket matcher så spelarna som kommer tillbaka från skador får snabbt matchtempo då vi knappt har någon vila, säger Hareide och ser det ljusa i skademörkret.

Alejandro Bedoya som halkade och sträckte ljumsken i derbyt mot Malmö är tillbaka och han kan bli en nyckelspelare om man väljer att vila Ardian Gashi som har problem med en höft.

Det är ett 50-50-läge om mittfältaren, som gick av tidigare på lördagens träning, spelar.

För första gången på länge väljer Åge Hareide at inte sätta en startelva redan dagen innan match. Norrmannen vill klura över natten hur han ska formera sitt lag så starkt som möjligt samtidigt som en match mot Twente i Europa league är runt hörnet.

- Möjligen går Bedoya in på Gashis plats. Vi har spelare som kan göra bra ifrån sig på olika positioner, säger Hareide.

Daniel Nordmark är en spelare som under Conny Karlsson var i det närmaste garanterad speltid någonstans. Med Hareide vid rodret har det inte blivit så mycket speltid för västgöten.

- Nordmark har spelat på många positioner och kan bli aktuell också, men det hänger även det ihop med torsdagens match.

Tomas Nilsson
042-489 90 34

Textförstoring

Dela

Möjlig startelva

Pär Hansson - Christoffer Andersson, Walid Atta, Joseph Baffo, Jere Uronen - Mattias Lindström, Alejando Bedoya, May Mahlangu, Rachid Bouaouzan - David Accam, Nikolai Djudjic.

Läs mer

Kommentarer

Sport