Lyckad helg för Röglejuniorer
Röglejuniorerna hade en lyckad helg i Stockholmstrakten. Lördagens seger över Södertälje följdes upp med en solklar 7–0-seger i Huddinge på söndagen.
– Alltid lite lättare att åka hem efter en sådan här helg. Och extra glädjande att vi vinner så klart i Björkängshallen i Huddinge, där har vi av tradition haft svårt, sa Rögletränaren Daniel Petersson.
1–0 efter första blev 4–0 efter andra perioden. Daniel berättar att det inte var så klart som siffrorna säger:
– Vi var effektiva. Vid ställningen 3–0 hade vi flyt, de låg på och hade flera jättechanser men i stället kontrar vi och gör 4–0. Sen spelar vi av matchen i sista.
Extra plus till Oskar Norlöv som för andra matchen i rad svarade för fyra poäng (2+2) och målvakten Ludvig Engsund.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


