Stort tyskt intresse skapar problem
Egentligen hade Hannovers supportrar tillgång till 1 250 biljetter till matchen mot HIF på Olympia, men nu har mer än dubbelt så många tyska fans fått tag i biljetter.
Många som har sittplatsbiljetter till matchen mellan HIF och Hannover den 25 oktober kan tvingas byta plats på Olympia eftersom fler tyskar än planerat skaffat biljetter.
Mot Twente fanns knappt 500 holländska supporters på plats. Till matchen mot Hannover tror HIF:s klubbdirektör Paul Myllenberg att det kommer mellan 2 500 och 3 000 tyska supporters.
– Det är naturligtvis roligt att så många tyskar är intresserade av matchen, även om det ger oss en massa jobb, säger Paul Myllenberg.
Bortalagen har normalt tillgång till 5 procent av platserna i Uefa-matcher. Men HIF ökade tidigt på detta till att gälla hela den norra läktaren, det vill säga 1 250 platser.
När HIF upptäckte att tyskarna köpte upp fler biljetter så stoppade man all försäljning via tyska kort och utländska banker.
Då trodde HIF att saken var klar, men de tyska supportrarna hade ett motdrag. De köpte värdekuponger som de kunde köpa biljetter för.
– Det har vi inte råkat ut för tidigare. Det är en stor utmaning för hela vår organisation att få detta fungera. Men med hjälp av Uefa, Hannover 96 och polisen i Helsingborg så tror jag att det ska ordna sig, säger Paul Myllenberg.
Man tänker göra så att de som har köpt biljetter i Sverige till sektionerna 20, 21, 22, 30, 31 och 32 (sektionerna längst norrut på östra läktaren) får andra platser på läktaren och att de tyska fansen hamnar där och på norra kortsidan. Medan de tyskar som skaffat biljetter till andra sektioner blir kvar där.
Intresset för tysk klubbfotboll är mycket stort.
– När Hannover spelade mot FC Köpenhamn på Parken förra året var där 9 000 tyskar. Intresset för de tyska lagen är enormt och det är nästan utsålt på alla matcher i Bundesliga, säger Paul Myllenberg.
Enligt honom har flera hundra av de tyska supportrarna också bokat hotell i Helsingborg.
– Man ska ju veta att det är närmare mellan Hannover och Helsingborg än mellan Stockholm och Helsingborg, så man kan åka matchdagen, säger Paul Myllenberg.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


