Oklar framtid för arenaklubbarna
Snart invigs den nya arenan på Olympia. Men fortfarande är det inte spikat vilka klubbar som ska vara där. OV och FCH har bara tecknat sig för provperioder.
Innebandyklubben FC Helsingborg och handbollsklubben OV Helsingborg ska vara den idrottsliga grundbulten i nya Helsingborg arena på Olympia. De ska ha en stor del av sin verksamhet där.
Men med en dryg månad kvar till invigningen är det fortfarande oklart hur det blir med den saken i framtiden.
FCH och OV har bara slutit avtal med arenabolaget om en prövotid.
Efter det kan allt hända. Ingen av klubbarna stänger dörren helt för en framtid i Idrottens Hus.
- Den möjligheten finns. Men ambitionen är att vi ska stanna i arenan, det strävar vi efter, säger FCH:s ordförande Krister Azelius.
– Det är fullt möjligt att vi på sikt blir kvar i IH, säger OV:s klubbdirektör Per-Thomas Wall.
FCH testar arenan drygt fyra månader, till mitten av april nästa år.
– Vi spelar alla våra hemmamatcher med elitlaget i den nya A-hallen. Vi startar den 12 december och sedan parkerar vi oss i arenan säsongen ut, säger ordföranden Krister Azelius.
– Vi går inte in i ett riskprojekt utan följer våra budgeterade förutsättningar. Tills vidare delar vi och bolaget på överskottet från matcherna. Under tiden fortsätter vi diskutera kostnader och intäkter.
Krister Azelius trycker på att FCH inte kan ta på sig åtaganden som man inte klarar ekonomiskt.
– När vi går in i nästa budgetår 1 maj nästa år måste vi veta vad som gäller. Innan dess ska vi utvärdera prövoperioden och ta ett beslut om ett längre avtal.
Borde inte de ekonomiska resonemangen varit helt avslutade nu, inför invigningen?
– För arenabolaget hade det kanske varit bättre med ett långt avtal direkt. Men det här är det bästa jag kan tänka mig för FCH, att få gå in och pröva och sedan utvärdera, säger Krister Azelius.
OV:s ordförande Ragnar Lindqvist ser också fördelar.
– Man får ha förståelse för att det kan ta tid. Alla känner en osäkerhet och det kan vara bra att pröva sig fram. Vi vet till exempel inte om arenan lockar mer publik, säger OV:s ordförande Ragnar Lindqvist och fortsätter:
– Men i slutändan handlar det om att det blir så billigt att vara i arenan att vi klarar det med vår begränsade ekonomi. Vi tar gärna högre kostnader - om intäkterna stiger motsvarande.
OV testar bara tre allsvenska hemmamatcher, två i december och en i januari. Samtidigt sker en utvärdering och en diskussion om hur kostnader och intäkter ska fördelas mellan klubben och arenabolaget.
Resultatet av de samtalen avgör allt.
– Först ska vi testa oss fram till vad det innebär att spela i arenan vad gäller kostnader och förtjänster. Sedan tar vi ställning till var vi ska vara i framtiden, säger Per-Thomas Wall.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


