Zaar kvar i laget mot Modo
Förlusten mot Brynäs är lagd till handlingarna. Nu väntar hemmamatch mot Modo och klart är att Daniel Zaar får fortsatt förtroende i laget.
Rögle flög hem från Gävle direkt efter matchen och tränade hemma i Ängelholm på onsdagen. En träning som bekräftade att 18-åringen Daniel Zaar åter tar plats bredvid Mike Iggulden och Jakob Johansson när Modo kommer på besök på torsdag.
– Klart är att Zaar kommer fortsätta spela, jag tycker att han fungerade väldigt bra med Jacke och Iggulden. Tobbe (Törnkvist) fick så lite speltid så han kommer spela med J20 i kväll, men även han är aktuell för spel i morgon, säger tränaren Dan Tangnes.
Han tycker att draget med att ta in två 18-åringar i laget gav effekt.
– De klev in och visade att de är med och tävlar på allvar. De är inte bara med som utfyllnad, utan slåss om en plats på samma villkor som alla andra, säger Dan.
Resten av laget är inte spikat, men av träningen att döma blir det samma laguppställning som senast. Frågetecknet är om det blir Nils Bergström eller Tobias Törnkvist som tar den sista forwardsplatsen.
Tangnes förväntar sig att matchen mot Modo blir en tuff uppgift. Mötet i Övik slutade 2–1 till hemmalaget.
– Alexander Steen har kommit in och gett Modo självförtroende och stabilitet och de har tagit 16 av 18 poäng sen han kom in i laget. Så jag kommer titta lite extra på hur deras spel har förändrats sen senaste mötet.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


