Norge till U21-EM efter skrällseger

Fotboll Publicerad 16 oktober 2012 kl. 20:27

Norge svarade för den stora skrällen när playoff-spelet till U21-EM i fotboll avgjordes på tisdagen. Hemma i Drammen strax utanför Oslo lyckades Norge vända 0—1 från första mötet med Frankrike till seger med 5—3 — och biljett till slutspelet nästa år med 5—4 sammanlagt.

Norge fick en drömstart med 3—0 innan en halvtimme var spelad på Marienlysts våta konstgräs i höstregnet. Och efter en snabb fransk reducering drog Norge i från till 5—1 i mitten av andra halvlek. Slutet blev ändå dramatiskt med två franska reduceringar, en massiv press mot det norska målet och bud på fler bortamål. Ett franskt mål till och Frankrike hade avancerat.

— Det här är helt super, en fantastisk upplevelse. Vi gör fem mål mot ett väldigt bra franskt lag, sade Håvard Nordtveit, mittfältare i Mönchengladbach som fick spela i U21 trots att han var utvarnad i A-landslagets VM-kvalmatch.

TT

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Just nu: För tillfället har vi tekniska problem med kommentarsfunktionen på hd.se
hd.se i dag: 17.00 Nytt avsnitt av @pravda 19.00: Fotboll Superettan: Landskrona BoIS - Falkenberg

Sport