Erik, 15, redan redo att ta över efter Lantz

Fotboll Publicerad 30 oktober 2012 kl. 04:00
  • HD/NST Britt-Mari Olsson

Marcus Lantz har bestämt sig för att flytta till Göteborg och i går fick vi kanske se hans efterträdare på Landskronas mittfält. "Nästa år siktar jag på startelvan", sa 15-årige debutanten Erik Andersson.

Erik Andersson är bara 15 år, 5 månader och 21 dagar och efter sin debut i går lär han vara svensk elitfotbolls yngste genom tiderna. Men den unge BoIS-aren visade direkt att han redan nu håller bra superettan-klass och den lyckade premiärmatchen i Landskrona kröntes med det viktiga 1–0-målet.

– Det är klart att det var lite nervöst innan matchen, men det släppte direkt och jag försökte bara spela mitt eget spel, sa Erik inne i pressrummet efter segerduschen.

Erik har beskrivits som en väldigt klok ung man och det där med nervositeten märkte vi inte mycket av. Han tog för sig direkt, öppnade med ett bra vänsterskott, ett distinkt uppspel och en stark brytning nere i eget straffområde redan under den första kvarten.

– Det var väl ungefär som jag förväntat mig. Tempot är förstås högre, men jag är nöjd, det gick helt okej.

BoIS-debutanten är klädsamt ödmjuk men visst har Erik rätt att vara tillfreds med sin insats. Och allra mest nöjd var han förstås efter 1–0-skottet, även om det var en aning tursamt att det styrdes in via en motståndare.

– Men jag gick för att avsluta mot mål och jag har gjort en del fullträffar, direkt på frispark, sa 15-åringen efter 1–0-skottet i den 35:e minuten, från nästan 25 meters håll.

I allsvenskan är Niklas Bärkroth tidernas yngste spelare – han var ett par månader äldre än Erik Andersson när IFK Göteborg släppte fram honom i en match 2007 – och enligt våra uppgifter har ingen varit lika ung i superettan. Erik själv tvekade dock aldrig när han fick den här chansen och nu flyttar han förstås fram sina mål.

– Jag ville gärna få känna på att träna med A-laget den här säsongen, men nu siktar jag på att ta en fast plats i truppen nästa år och ännu fler matcher från start, förstås.

I går låg unge Andersson även bakom 2–0-målet – som kom efter ytterligare en tung vänsterkanon – och tränaren Henrik Larsson berömde gärna sin lyckosamme debutant.

– Erik har en enorm potential, det ser väl alla, men vi måste ta det lugnt och matcha honom försiktigt.

Om vi har mycket att vänta oss av 15-årige Andersson framöver sjunger som bekant karriären för Marcus Lantz på sista versen och nu är det definitivt klart att han gjort sitt i den NV-skånska fotbollen. I alla fall för den här gången. I vintras var Lantz nära att bli assisterande tränare i ÄFF och den senaste tiden har det spekulerats i att han skulle engageras i Landskrona, men efter nyår går flyttlasset till Göteborg.

– Jo, det stämmer, bekräftar Lantz. Min fru har sina rötter där uppe och jobbar dessutom mycket från Göteborg, så det passar oss perfekt.

Hur fotbollsframtiden ser ut är däremot oklart. I går eftermiddag avslutade Marcus Lantz en tränarutbildning i Växjö, den näst högsta i Sverige, och med intyget han fick med sig hem är Lantz godkänd som huvudtränare i superettan eller som assisterande i allsvenskan.

– Tanken är att jag ska bli tränare och jag har snackat med en del klubbar i Göteborgstrakten. Inget är klart, men nu när serien snart är slut ska det nog klarna inom ett par veckor.

Lennart Norlöv

Textförstoring

Dela

Superettan

BoIS–Jönköping 3–2

Läs mer

Kommentarer

Sport