Preissing vill se mer plus än minus

Ishockey Publicerad 30 oktober 2012 kl. 04:00
  • Tom Preissing har inte lyckats leva upp till sina egna förväntningar sedan han kom till Rögle.HD/NST Johan Persson

Plus/minus-statistiken är ingen kul läsning, men med bättre fokus och mycket feedback hoppas Tom Preissing förbättra den.

Tom Preissing kommer ut från omklädningsrummet med en shake i handen. Veckans första träning är avklarad och laget har en efterlängtad seger i färskt minne. Även om det blev onödigt spännande på slutet mot Linköping.

– Jag skulle ljuga om jag sa att jag inte var nervös på slutet. Men skönt att vi vann efter att ha varit nära flera matcher, säger Preissing.

Amerikanen kom till Rögle inför säsongen och som vanligt har en transatlant höga förväntningar på sig utifrån.

– Jag är i en ålder när man vet att det enda jag kan göra är att försöka göra mitt allra bästa. All press kommer inifrån mig själv.

Preissing tycker inte att han har levt upp till sina egna förväntningar.

– Mitt spel så här långt bara har varit okej, ordinärt och jag har, precis som laget, gjort några bra matcher. Men min plus/minus-statistik är inte speciellt bra.

Vad beror det på att du varit inne på tolv baklängesmål och har -7?

– Jag är inte alltid så fokuserad som jag borde och det är det jag jobbar mest med. Det låter som det är en enkel sak att fixa, men det är inte det.

Han tycker inte heller att statistiken säger hela sanningen.

– Plus/minus är inte alltid en bra indikator på om du spelar bra. Det handlar ju mycket om du är i ett lag som gör många mål framåt eller släpper in många. En säsong i NHL hade jag +40, men kände ändå inte att jag gjorde något speciellt.

Preissing pratar gärna med tränartrojkan om det han gör på isen.

– Han behöver mycket feedback och det är kanske lite ovanligt för en NHL-veteran. När en spelare är mottaglig går det ofta snabbare att nå dit man vill, säger Dan Tangnes.

– Sen hade både vi och Tom velat att han skulle ha spelat på en mer jämn nivå, men jag tycker han gjorde en bra match i lördags och nu gäller det att han håller kvar det.

På Preissings positiva konto står bland annat fyra power play-mål.

– Jag har inte ett så hårt skott att det överlistar målvakten från blålinjen, men Tjärna (Mathias Tjärnqvist) gör det riktigt bra framför mål och skymmer målvakten. Det är lite tråkigt för honom, för han gör ett så hårt jobb, men får ingen credit för det.

I kväll väntar Brynäs på hemmaplan och Tom hoppas få bättra på sin statistik.

– Vi spelade rätt bra mot Brynäs senast, men drog sen på oss flera utvisningar. Kan vi minimera dem så har vi stor chans att vinna. Segern i lördags gav en bra känsla.

Sara Johansson
0435-75 95 17

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Sport