Den gamla damen ser pigg ut
De italienska lagen lyser med sin frånvaro i Champions League denna säsong. I samband med att Bundesliga inför denna säsong fick en fjärde plats i Europas mest ädla turnering blev Serie A av med en. Då förra säsongen i Italien blev en svängig tillställning slutade lag som Inter, Napoli, Lazio och Roma utanför top-3 och istället fick Udinese spela play-off. Där föll man snöpligt på straffar mot Braga och Italien har för första gången på många år endast två lag med i världens bästa och svåraste fotbollsturnering. Men det är inga dussinlag vi snackar om.
Milan och Juventus har tillsammans 12 Champions League-titlar och har så gott som alltid varit lag som aspirerar på topplaceringar i samtliga turneringar de deltar i. Båda lagen började årets europeiska äventyr med att spela oavgjort, dock på sätt som gav olika eftersmak.
De rödsvarta har som bekant inlett säsongen direkt svagt men hoppades inför starten i Champions League på att få lite återupprättelse. Så blev inte fallet. I och med det mållösa mötet mot Anderlecht igår har Milan nu spelat tre hemmamatcher i rad utan rassel i motståndarnas mål. Detta är helt klart underkänt för ett lag av Milans kaliber.
Juventus går dock från klarhet till klarhet. Italiens mesta mästare ställdes mot den regerande europeiska mästaren på dennes hemmaplan. ”La Vecchia Signora” (den gamla damen, vilket laget brukar kallas) spelade utan rädsla och med mycket självförtroende och förtjänade nog mer än bara en poäng att ta med sig hem till Turin. Chelsea tog ledningen och utökade genom det brasilianska stjärnskottet Oscar. Men italienarna gav inte upp, utan kom tillbaka genom mål av Vidal och Quagliarella. Den sistnämnda hade för övrigt en boll i ribban i slutminuterna. Juventus visade igår att de är en outsider till att ta hem slutsegern i årets Champions League. De har en otrolig tyngd på mittfältet med spelare som Pirlo, Marchisio och Vidal, och ett kreativt anfall i form av Giovinco och Vucinic. Dessutom har de ett av Europas tätaste försvar med mittbacksgeneralerna Barzagli och Chielini som stomme. I år har man dessutom en väldigt bred trupp, något som genom åren har visat sig vara en nyckel för framgång på den europeiska fronten.
Quagliarella och Juventus flyger högt för tillfället. Foto: Scanpix
Många italienare känner sig säkerligen lite bittra på grund av de förlorade platserna i Champions League. Tre av de tio senaste mästarlagen är nämligen lag från Serie A, samtidigt som inget tyskt lag har lyckats vinna turneringen de tio senaste åren. Men med UEFA:s nya regler gäller det att prestera i alla europeiska sammanhang för att förbättra sin ranking. Det gäller alltså även UEFA:s nyaste påhitt, Europa League.
På den fronten återfinner vi desto fler italienska lag. Lazio, Udinese, Inter och Napoli ska alla (officiellt sett) slåss om titeln i denna lagom prestigefyllda turnering. Men då intresset är skralt i Italien ses faktumet att Serie A får allt fler platser i Europa League snarare som ett straff än ett privilegium.
Gustav Nalin Nilsson




