Konsten att sko sig
Det händer med jämna mellanrum att folk i min omgivning, som ska börja springa, rådfrågar mig om löparskor. Ofta handlar det om huruvida modellen som den stora sportbutiken rear ut är värd att investera i.
Jag brukar svara att ju mer du tänker springa, desto viktigare är det att du har bra skor som är speciellt anpassade för just dig. En självklarhet naturligtvis, men ibland bedrar snålheten visheten med skador som följd.
Har du som ambition att springa mycket är det klart befogat att gå grundligt tillväga och i samråd med kunnig personal prova ut ett par skor som både sitter skönt och passar ditt löpsteg. Detta kan innebära att du får betala fullpris för dojorna, men kostnaden kompenseras av en minskad risk för skador. Dessutom vet du ju vilken typ av modell som passar dig nästa gång du ska köpa löparskor och kan kanske då utnyttja eventuella erbjudanden. Detta förutsatt att skorna känns lika sköna efter flera mils löpning som de gjorde i butiken, vilket tyvärr inte alltid är fallet.
För egen del har jag två par löparskor som jag alternerar mellan: Ett par som är ganska lätta och inte så dämpade och ett par som har generös stötdämpning och är rejält stoppade. De tyngre skorna använder jag under mina distanspass, medan jag rastar den lättare modellen under intervaller och tävlingar. Varierar man sin löpträning finns det en poäng med att också växla skor mellan varven. Jag tror också att ombyte minskar skaderisken i det långa loppet.
Löparskor är färskvara. Gummi torkar och förlorar sin spänst efterhand. Jag har upplevt att ”nya” skor känts märkligt stumma, sannolikt på grund av att det gått lång tid mellan tillverkning och köp. Skor som lämnat fabriken för mer än ett år sedan ratar jag i butiken, de är inte längre att betrakta som nya, enligt mitt tycke.
Hur ser man då när ett par löparskor är tillverkade? Jo, genom att lyfta på plösen.
Den här skon är till exempel tillverkad i mars 2012 (0312) och inköpt i augusti. Olika fabrikanter skriver datum på olika sätt, men oftast är det ganska lätt att se vilket år och vilken månad en sko satts ihop. Eftersom det ligger i skoindustrins intresse att hela tiden sälja nya modeller görs inga skor för evigheten.




Pingback: Konsten att sko sig - MyPress.SE - Universal News Agency