En tilltalande löparapp

19 september, 2012 klockan 14:38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jag har alltid betraktat utomhuslöpning som en frizon från allehanda teknik, så när som på ett enkelt tidtagarur. Men på sistone har jag börjat frångå mina principer. De senaste veckorna har jag haft med mig min smartphone på flertalet av mina distanspass. Anledningen är inte att jag vill vara nåbar utan att jag använder en löparapp.

Efter att ha testat Runkeeper utan att bli imponerad laddade jag ner Nikes löparapp och fastnade. Den är visserligen behäftad med en del brister – gps:en tappar lätt bort sig i skogen och en av rösterna som gratulerar mig efter avslutat pass hade jag kunnat vara utan. Inte heller uppskattar jag att man kan få höra hejarop när vännerna på Facebook gillar ens aktivitet.

Men möjligheten att på en karta detaljstudera sin runda i efterhand gillar jag, likaså den kvinnliga robotrösten som efter varje sprungen kilometer upplyser om tempo och tillryggalagd distans.

Fast när det gäller tempot så är min inre hastighetsmätare svårslagen. Jag har sprungit alldeles för mycket för att överraskas positivt av mina kilometertider. Tyvärr. Men ibland, när jag är riktigt ledbruten, kan det hända att jag förflyttar mig ännu långsammare än vad jag tror.

Magnus Ransheim

Dela