Zetterberg högt i kurs

21 september, 2012 klockan 15:19

”Jag hade inte haft något emot att de kommer”. En röst från Röglelägret om NHL-spelares vara eller inte vara i elitserien.

Efter dagens träning hade fortfarande inte Konkurrensverket sagt sitt i frågan om elitserieklubbar ska få ta in lockoutade NHL-spelare eller inte. Jag frågade några spelare och ledare vad de tycker om saken.

Fredrik Warg: ”Blir det bara två–fyra matcher så tycker inte jag det ger något, men skulle det bli längre får man kanske tänka om. Det skulle ju höja statusen på ligan.”

Lasse Kukkonen: ”Som spelare är det alltid kul att spela med och mot de bästa spelarna, men samtidigt förstår jag att de tänker på pengarna. Så ur sportsynpunkt är det positivt, men ekonomiskt är det en risk. Jag hade inte haft något emot att de kommer, men samtidigt är det skönt att det inte är jag som ska ta beslutet. Jag har pratat med spelare där borta. Alla vill ju spela matcher, så det är tufft för dem.”

Kenny Jönsson: ”Jag tycker att de ska få komma till elitserien. Det är en möjlighet för publiken här att se våra svenska stjärnor där borta. Henrik Zetterberg är en favoritspelare och skulle Sidney Crosby knacka på dörren så är det svårt att säga nej.”

Mathias Tjärnqvist: ”Ja, vad ska jag säga om det… Henrik Zetterberg hade varit kul att spela med och Erik Karlsson hade varit bra på backen.”

Vad tycker ni?

Sara Johansson

 

Sara Johansson

Dela

  • Gustav

    Jag vet inte vad jag ska tycka nu när beslutet har fallit.

    Jag tyckte att hockeyligan gjorde rätt, oavsett beslut, eftersom de var eniga. Men nu ser man att Modo har värvat och Frölunda är på gång och då tvingas i princip resten av klubbarna att göra detsamma för att kunna hålla samma nivå.

    Trist för våra yngre spelare som ger allt i alla lägen men samtidigt skoj för publiken. Och just med tanke på publiksiffrorna i elitserien hittills så behövs det kanske.

  • Manolito

    Frölunda hann före

  • Elle – Lund

    Allt kommer handla om kontakter, vilken moderklubb de spelat för och ekonomi, vilka lag som får in de bästa kommer klara sig bäst framöver. Elitserien är så pass jämn att det ger vilket lag som helst fördelar med nhl spelare. Rögle får ju hoppas att någon vill till dem, eller framförallt – vill vi riskera ekonomin för att hänga med rustningen. Tyvärr gäller det de allsvenska lagen som rustar sjukt bra och vi, i alla fall jag hoppas inte det är lockout i mars-april om Rögle blir inblandat i kval.

  • Prendergast

    vi kan glömma både zetterberg och karlsson. Dom har redan gått ut med vilka klubbar dom vill spela i. Så det är bara att drömma vidare.

  • NilJoh

    Kukkonen får gärna fixa Mikko Koivu, alternativt att man får dansk dynamit genom Mikkel Bödker. Bland backarna skulle det sitta fint att få hem Lindholm samt drömma om någon som Strålman.

  • Stina70

    Som vanligt äventyrar Frölundas Indianer ekonomin i alla lägen. Hur f…n går detta till
    Len Hachborn