Bara timmar kvar
Cirkus Zlatan rullar vidare en liten, liten stund till. Enligt de spanska tidningarna är klubbarna överens och nu hänger det på Zlatan. Som enligt spanska medier tränar som vanligt med laget. I dag trädde lagkapten Carles Puyol fram och uttalade sig i frågan:
- Stämningen i omklädningsrummet är bra och Zlatan är fortfarande en i laget. Det är möjligt att han åker till Milano, men han fungerar fortfarande som vanligt hos oss och för mig är han fortfarande en av de bästa anfallarna i världen.
Schyst, Calle!
Men det får nog betraktas som kört för Zlatans vidare karriär i Barca. Enligt spanska tidningar har klubben erbjudits 400 miljoner på avbetalning i tre omgångar fram till 2013. Zlatan ska lämna svar om några timmar, men i det här läget kan det knappast bli annat än ja till övergång. Vem vill stanna i en klubb som så tydligt signalerar att han inte är önskvärd?
Om vi backar en säsong så var Zlatan en av Guardiolas värvningar. Därtill den dyraste i klubbens historia med en icke föraktlig lön på 115 miljoner om året.
Pep ville ha någon som kunde dyrka upp den massiva försvarsmur som ofta möter Barca, någon lång, stark och skicklig när ”smurfkedjan” inte räckte till för att tränga igenom. Ett spelalternativ, helt enkelt.
I det stora hela har Pep egentligen ingen anledning att vara missnöjd med sitt storköp. Zlatan har till och med lugnat ner sitt heta humör och försökt anpassa sig till Barcas lågmälda filosofi. Okej, David Villa förstärker alternativet med ”smurfkedjan”, men jag tror att Zlatan har fått veta att det blir mer tid på bänken och kan leva med det. Kanske kan man det när man är 29 år, kroppen börjar ta stryk och man redan är multimiljonär.
Jag tror att det mesta handlar om är pengar. Barca går med miljontals kronor i förlust och nya presidenten Sandro Rosell vill täppa till utflödet. Han har köpt Villa och Adriano och nu köper han Javier Mascherano, tre köp som klubben kanske egentligen inte har råd med.
Zlatan får ta notan. Egentligen är det ett lite sorgligt och snaskigt slut.
I morgon börjar La Liga. Kampen mellan Real Madrid och Barca, mellan två starka tränare och två spelstilar, tillför ny krydda. Men det finns även annat intressant att kolla. Inte minst hur det ska gå för roliga ö-laget Mallorca med Michael Laudrup som tränare.
Winnie Gravlund
Gästbloggare









