Speltips: Siena-Napoli
Dagens Tips.
Italienska cupen, semifinal
Siena-Napoli
Torsdag 9 februari kl 20.45
Visas på TV4 Sport
Siena stred tappert mot Juve i ligan senast och fick med sig en poäng efter en mållös match och de två senaste mötena mot Napoli har båda slutat oavgjort. På de senaste fyra mötena mellan de två syditalienska lagen har Siena bara förlorat en. Målvakten Zelkjo Brkic är skadad, och Francesco Bolzoni testas sent men tros inte kunna medverka i cupen som avgörs i två matcher.
Napoli har haft svårt att hitta segrar på sistone – bara en seger på de sex senaste matcherna. Tränaren Walter Mazzarri har inga skadebekymmer i truppen men då spelschemat varit tufft kommer en del spelare att bytas ut. Goran Pandev, Andrea Dossena och Gokhan Inler ska ersätta Ezequiel Lavezzi, Juan Zuniga och Blerim Dzemaili. Inte säkert att det är en försvagning.
Sienas tre senaste: Juventus (b) 0-0, Fiorentina (b) 1-2, Chievo (b, cupen) 1-0.
Napolis tre senaste: Milan (b) 0-0, Cesena (h) 0-0, Genoa (b) 2-3.
TB-tipset: Massor talar för en oavgjord första match. De två senaste mötena lagen emellan har slutat oavgjort, lagens två senaste matcher i ligan slutade båda 0-0, det är första mötet av två i en cupsemi och det är ett syditalienskt möte med allt vad det innebär. Vi spelar en silverpeng på oavgjort till 3,25 (Nordicbet) gånger pengarna.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus