En helt annorlunda julskyltning
Närmare 20 lucior, en vänlig schlagerduo och en fejkad tysk popartist står på programmet när handelsklubben arrangerar sin största julskyltning någonsin, den 20:e i ordningen.
Bildmaterial
Svalövspågen Günther sågs uppträda i förra årets upplaga av svenska melodifestivalen tillsammans med sina Sunshinegirls. Nu äntrar han scenen på Svalövs julskyltning.
Svalövspågen Günther sågs uppträda i förra årets upplaga av svenska melodifestivalen tillsammans med sina Sunshinegirls. Nu äntrar han scenen på Svalövs julskyltning.
Kim Kärnfalk och Nina Inhammar gjorde succé med gruppen Friends. Nu uppträder de som duo. Nina kandiderade en gång till Svalövs lucia men blev inte vald.
Kim Kärnfalk och Nina Inhammar gjorde succé med gruppen Friends. Nu uppträder som duo. Nina kandiderade en gång till Svalövs lucia men blev inte vald.
SVALÖV.
Sista programpunkten är spikad. Günther and the sunshinegirls kommer att uppträda på Svalövs julskyltning. Günther själv, Mats Söderlund, är bördig från Svalöv, liksom Nina Inhammar, ena hälften i det sedan tidigare kända affischnamnet, Nina och Kim.
Ansvariga i handelsklubben började planera årets julskyltning redan i mars. Jubileumsevenemanget ska bli något utöver det vanliga.
— Det räcker inte med tio gånger större än vanligt, säger Dennis Åkesson.
— Det kommer att bli helt annorlunda, säger Sven Paulsson.
Svalegatan ska spärras av och vid rondellen kommer scenen, en stor trailer, att placeras tvärs över vägen. Här blir det underhållning av, förutom Günther och Nina och Kim, Elin Ahlberg och olika lokala band.
— Gatan lutar lite neråt så man kommer att se bra. Det blir som en amfiteater, säger Sven Paulsson.
På scenen kommer också årets luciakandidater att presenteras. De får fint sällskap. Till 20-årsjubileet har handelsklubben bjudit in alla tidigare Svalövslucior och nästan alla har tackat ja till att komma.
— Det blir lite hemvändardag för dem, säger Dennis Åkesson.
Julskyltningen kommer också att bjuda på både dans kring granen, boule för barn, trollkarlen Magiske Måns, tal av socialförsäkringsminister Christina Husmark Pehrsson och bibliotekets bokrea. Runt Svalegatan blir det marknad med knallar, föreningar och skolklasser.
— Vi tror att det kan komma jättemycket folk, säger Dennis Åkesson.
— Det ska vara underhållning för alla, fast mest satsar vi på barnen, säger Sven Paulsson.
Budgeten för hela kalaset är på 200 000 kronor. För att det ska gå ihop sig krävs att handelsklubben lyckas sälja lotterna som tryckts upp och portionerats ut i medlemmarnas butiker. Man har hittills blivit av med ungefär hälften.
— Vi gör det här för vi vill att det ska bli något trevligt för Svalövsborna, säger Lennart Johansson.
Julskyltning är det söndagen den 3 december. Programmet varar mellan klockan 13 och 18. Lucia kröns som vanligt den 12 december.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus