Gripna guldrånare efterlysta för andra rån
Polisen har nu lyckats identifiera samtliga rånare som på onsdagen slog till mot Åkessons Ur & Guld på Svalegatan i Svalöv. Två av dem var redan efterlysta för rån i Mellansverige.
SVALÖV. När rånarna greps på en buss utanför Eslöv uppgav den ene rånaren att han var 19 år och hemmahörande i Svalöv. Denna uppgift stämde inte. Vid närmare kontroll visade det sig att mannen är 23 år gammal och hemmahörande i Stockholm. Dessutom är han efterlyst för ett antal rån i Stockholm.
Även den andre rånaren, en 26-årig man från Örebro, är sedan en tid tillbaka efterlyst för bland annat butiksrån i sin hemstad.
I samband med gripandet på bussen fann polisen en stor mängd av stöldgodset från Åkessons Ur & Guld.
— Vi hoppas och tror att hela rånbytet påträffats i samband med gripandet. Något värde på bytet har vi ännu inte kunnat få fram, säger inre befäl vid Helsingborgspolisen.
Den tredje misstänkte för rånet, en 29-årig kvinna är även hon från Stockholmstrakten. Polisen tror att det var kvinnan som körde den stulna bil som användes vid rånet.
Det var klockan 9.55 på onsdagsmorgonen som rånarna slog till mot Åkessons Ur & Guld på Svalegatan. Två män rusade då in i butiken och överraskade butiksägarna, som för tillfället satt och drack kaffe i ett anslutande fikarum.
Efter att ha hotat butiksägaren Dennis Åkesson med en hammare och sedan slagit sönder och tömt en större mängd glasmontrar på guld- och silverföremål flydde rånarna med en stulen bil, som sedan dumpades brinnande i Marieholm. Därifrån tog sig rånartrion från platsen med en av Skånetrafikens bussar på väg mot Eslöv.
Uppmärksamma vittnen larmade då polis som sedan odramatiskt kunde gripa rånarna på bussen, när den befann sig i utkanten av Eslöv.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus