Ko fastnade på lantbruksgymnasium

SVALÖV Publicerad 1 september 2012 kl. 08:32 Uppdaterad 1 september 2012 kl. 09:29

Ett kodrama utspelade sig tidigt på lördagsmorgonen på Svalövs lantbruksgymnasium.

Det var strax före klockan 05 på lördagen som personal på Svalövs lantbruksgymnasium upptäckte att en ko satt fast inne i kostallet.

– Vi kämpade och försökte själva få loss henne, men vi fick ringa räddningstjänsten, berättar Gustav Lindh på lantbruksgymnasiet.

Vid 07-tiden kom räddningstjänsten till platsen och man konstaterade att kon hade klämts fast mellan ett järnstaket och en vägg inne i stallet. Kon kunde inte ta sig loss själv utan brandmännen klippte upp järnstaketet med hydraulverktyg.

– Vi höll på en halvtimme på platsen. Men vi lämnade innan kon hade rest sig upp så jag kan inte säga hur det gick för henne, säger Tonnie Olsson, jourhavande brandmästare på räddningstjänsten i Svalöv.

Hur länge kon legat fastklämd är oklart. Efter räddningsinsatsen kom veterinär till platsen och på lördagsförmiddagen stod det klart att kon klarat dramat utan att ha blivit skadad.

– Det har fått ett lyckligt slut. Hon är lite medtagen och trött, men det är ingen fara med henne, säger Gustav Lindh.

Maria Berkmo
042-489 94 24

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Svalöv