Israel straffar Gaza för raketer
Israels försvarsminister Ehud Barak ger klartecken till att kapa elleveranser till den palestinska Gazaremsan som svar på raketattacker därifrån.
JERUSALEM. Israels försvarsminister Ehud Barak ger klartecken till att kapa elleveranser till den palestinska Gazaremsan som svar på raketattacker därifrån.
När straffåtgärderna ska börja tillämpas framgick inte av torsdagens beslut.
Baraks godkännande var det sista steget som krävdes i Israel för att straffa Gazaremsan på detta vis, sedan regeringen i september stämplat territoriet som en "fientlig enhet".
Människorättsorganisationer anser att Israel genom att kapa elleveranserna ägnar sig åt kollektiv bestraffning, förbjuden enligt folkrätten.
Det mesta av Gazaremsans elström kommer från Israel. En mindre andel produceras av ett kraftverk i Gaza, som dock är beroende av bränsleleveranser från Israel.
Israel evakuerade bosättningarna i Gazaremsan 2005 och lämnade därpå territoriet, men behåller kontroll över dess gränser, kust och luftrum. Palestinska miliser har fortsatt skjuta primitiva raketer mot israeliska samhällen utanför Gaza.
Raketattackerna sprider skräck hos befolkningen och har dödat flera personer.


































































Kommentarer
Artikeln har inga kommentarer ännu, bli först med att lämna en egen kommentar