Massflykt undan våldet i Assam
Våldsamma sammandrabbningar mellan hinduiska bybor och muslimska invandrare har drivit över 85 000 människor på flykt i delstaten Assam i nordöstra Indien. Minst 47 människor har dödats enligt polisen.
Guwahati. Våldsamma sammandrabbningar mellan hinduiska bybor och muslimska invandrare har drivit över 85 000 människor på flykt i delstaten Assam i nordöstra Indien. Minst 47 människor har dödats enligt polisen.
Väpnade folkmobbar angriper muslimer, som slår tillbaka med våld. Tiotusentals flyende är nu inhysta i statliga läger, och oroligheterna i delstaten beskrivs som de värsta sedan 1983. Då miste över 2 000 människor livet, de flesta av dem invandrare från Bangladesh, i sammanstötningar mellan etniska grupper i centrala Assam.
Bakom våldsamheterna, som bröt ut i förra veckan, ligger en gammal konflikt. Hinduer, men också en del kristna, är rädda för invandringen av muslimer.
Över 40 procent av invånarna i Assam är nu muslimer, merparten av dem invandrare. Att motsättningarna flammat upp igen beror enligt bedömare på att en allt starkare studentrörelse har börjat hetsa mot invandrarna.
I ett försök att övervaka mobbarna i mer avsides trakter har polisen satt in helikoptrar.
— Det går inte att ha fasta säkerhetsposteringar i varenda by så vi har ökat patrulleringen i avlägset belägna områden, sade delstatens säkerhets- och räddningsminister Himanta Biswa Sarma.
I helgen rapporterades att Assams regeringschef Tarun Gogoi har infört utegångsförbud i våldsdrabbade områden och att myndigheterna har kallat in militär för att stävja våldet. Men inget av detta har hjälpt.
Myndigheterna beskyller separatiströrelsen NDFB, Bodolands nationella demokratiska front, för att ligga bakom våldsdåden. Fyra beväpnade NDFB-medlemmar har gripits i det oroliga området.
NDFB, där de flesta medlemmarna är kristna, tillbakavisar anklagelsen. Rörelsen har förhandlat med centralregeringen i New Delhi sedan 2005 och har avtalat med indiska säkerhetsstyrkor om vapenvila.
Över 200 etniska folkgrupper bor i Indiens oroliga nordöstra hörn, med gränser till Kina, Burma, Bangladesh och Bhutan. Regionen har alltsedan Indien blev självständigt 1947 skakats av en rad uppror av separatister.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus