Obamas första tid en intensiv debut
Ekonomiska räddningspaket, ny strategi i Afghanistan, en piratinsats i
Somalia, otaliga resor, många nya kompisar bland världens ledare och en
hundvalp i familjen. I kommande vecka är det 100 dagar sedan Barack Obama
svor presidenteden i USA – och de har varit intensiva.
Opinionsläget i Obamas USA
60,9 procent av amerikanerna anser att Barack Obama gör ett bra jobb och 30,6 procent tycker inte det, enligt en sammanställning av tio färska opinionsmätningar som oberoende Real Clear Politics gjort.
Dock anser ”bara” 34,7 procent att landet utvecklas i rätt riktning. 33,8 procent är nöjda med det jobb kongressen gör.
Enligt den ”Obameter” som Floridatidningen St Petersburg Times driver inom det Pulitzer Prize-belönade projektet Politifact.com har den nye presidenten hittills infriat 26 av 514 vallöften. Han har kompromissat när det gäller sju löften, brutit sex och uppges vara på gång med 61. Tre har gått i stå. 411 vallöften har han ännu inte tagit itu med.
Källa: Real Clear Politics och Politifact (TT)
Stockholm (TT). Mailboxen talar sitt tydliga språk. Dagligen skickar Vita husets pressavdelning massor av e-post till journalister världen över. Meddelandena kan på en och samma dag behandla så skilda ämnen som ett enklare skattesystem, en plan för nya snabbtåg, en debattartikel inför ett kommande toppmöte, information om presidentens träff med arbetande familjer samt huvudpunkterna i ett grönt energisamarbete mellan USA och Mexiko.
Oavsett politisk färg kan få kan klaga på bredden, tempot och energin hos USA:s nya regering. Obama envisas med att hålla tal på tal, han reser flera gånger i veckan och ser oftast ut som ett energiknippe – oavsett om han vaknar i Iowa, London, Washington eller Port of Spain. ”Det Obama kritiseras för, om något, är att göra för mycket för fort,” skrev brittiska Independent nyligen.
I USA verkar det höga tempot gå hem. Drygt 60 procent av amerikanerna tycker att den nye presidenten gör ett bra jobb, enligt den sammanställning av opinionsmätningar som oberoende Real Clear Politics gör. Detta trots fortsatt kärv ekonomi och en rekordhög arbetslöshet som inte verkar ge med sig i första taget. Andrew Kohut, chef för opinionsinstitutet Pew, noterade nyligen i New York Times att folk tror på presidentens ekonomiska räddningsplan – trots att många ryggar för de dramatiska åtgärderna.
Tvärtemot vad Obama sagt sig önska har hans presidentskap dock haft en polariserande effekt på landet – 88 procent av demokraterna gör tumme upp för Obama men bara 27 procent av republikanerna, enligt Pew. Konservativa krönikörer som Wall Street Journals Peggy Noonan beskriver presidentens ekonomiska politik som ”substanslös, tom och trevande”. En republikan TT talat med säger att USA är på väg att bli ”som Sovjetunionen cirka 1968”.
Enligt Vita huset kommer Obama att tillbringa sin 100:e dag som president – onsdag 29 april – i Missouri i USA:s mitt, där han ska tala om sin ekonomiska agenda. Sannolikt summerar han också sin första tid vid makten. Här följer några av de viktigaste politiska händelserna. Obama har:
Lotsat ett enormt ekonomiskt stimulanspaket på cirka 790 miljarder dollar genom kongressen, fått igenom fortsatt stöd till bankerna på Wall Street, läxat upp chefer med höga bonusar samt sett till att USA:s krisdrabbade bilindustri fått miljardtals dollar i krislån (men ställt hårda krav på företagens rekonstruktion).
Bjudit in ledarna för Israel, Egypten och palestinierna till Vita huset. Gjort en rosad Europaresa. Försökt ”starta om” relationerna med länder som Ryssland, Iran och Kuba. Beordrat fritagning av den amerikanske sjökapten som kidnappades av pirater utanför Somalia.
Lovat att USA:s krig i Irak ska vara över i augusti 2010 (men 35 000–50 000 av de 142 000 USA-soldaterna i landet ska stanna för att utbilda den irakiska armén) samt lanserat en ny strategi mot al-Qaida i Afghanistan.
Gett order om att Guantanamolägret på Kuba ska stängas och öppnat för åtal mot tjänstemän som godkänt tortyrliknande förhörsmetoder som skendränkning.
Bjudit in världsledare till ett möte i Washington i vår om klimat och energi. Enats med Mexiko om att tillsammans verka mot klimatförändringar.
Tagit initiativ inom infrastruktur och utbildning. Förberett sommarens stora fråga – en reform av USA:s sjukvårdsförsäkringssystem.
Men presidenten har också varit entusiastisk påhejare vid döttrarnas basebollträning, läst påsksagor i Vita husets trädgård, fått stora rubriker när han gav Storbritanniens drottning Elizabeth en Ipod i present, träffat statsminister Fredrik Reinfeldt i Tjeckien och välkomnat den portugisiska vattenhundsvalpen Bo till familjen. Och varje kväll sägs han läsa minst tio av de tusentals brev som dagligen kommer till Vita huset – och svara på flera personligen och handskrivet.
Det är ännu för tidigt att utvärdera huruvida Barack Obamas ekonomiska och säkerhetspolitiska recept är effektivt. Men säkert är att de stora utmaningarna kvarstår och att det verkliga eldprovet börjar nu – efter de första 100 dagarnas smekmånad med både kongressen och folket.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus