Chávez: Jag smugglade in Zelaya
Venezuelas president Hugo Chávez erkänner att han via "en hemlig plan" låg bakom den störtade Manuel Zelayas spektakulära återkomst till Honduras. Vänsterledaren har anklagats för att ha stor skuld i krisen i Honduras.
Stockholm. Venezuelas president Hugo Chávez erkänner att han via "en hemlig plan" låg bakom den störtade Manuel Zelayas spektakulära återkomst till Honduras, och kallar Zelaya "en cowboy, som Pancho Villa".
Venezuelas vänsterledare har anklagats för att ha stor skuld i krisen i Honduras, och när han natten till torsdagen höll hov för medierna i New York skröt Chávez om hur den avsatte Zelaya smugglats tillbaka till sitt land.
— Jag är inte den som röjer hemligheter, och detta var en hemlig operation, sade Chávez — och fortsatte med en detaljerad redogörelse av hur det kom sig att Zelaya i måndags sensationellt kunde förskansa sig på Brasiliens ambassad i Honduras huvudstad.
Fullt medvetna om att de talade på avlyssnade telefonlinjer ska Chávez och Bolivias president i förra veckan ha kommit överens om att ta med sig Zelaya till FN:s generalförsamling. Sedan ska presidentplanet ha lönnlandat någonstans i Centralamerika, varifrån Zelaya smugglades "i bilars bagageutrymmen och i traktorer" till Tegucigalpa, enligt Chávez.
— Det var Zelaya som kläckte planen. Han är en cowboy, som Pancho Villa, mycket modig.
Den mexikanske revolutionären Francisco "Pancho" Villa (1878—1923) har alltid varit omstridd, men väcker hos många i Latinamerika beundran bland annat för sitt motstånd mot USA.
USA har liksom övriga världen krävt att Zelaya och Micheletti på något sätt sluter fred. Men läget verkar låst — Micheletti har utlyst val den 29 november, medan Zelaya kräver att omedelbart få tillbaka Honduras presidentpost.
Brasilien släppte in Zelaya och hundratals anhängare på sitt ambassadområde i Tegucigalpa, men kretsen kring president Lula da Silva verkar nu börja tycka att det kan ha varit ett misstag.
Anonyma regeringskällor i Brasilia anklagar i tidningen O Estado de São Paulo Chávez för att ha dumpat Zelaya hos Brasilien. Baktanken ska då ha varit att Michelettiregimen blir mer lätthanterlig när den störtade presidenten skyddas av Latinamerikas stormakt.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus