Sverige dåligt på nordiska språk
De nordiska politikerna vill ha mer av nordiska språk i skolan. Men Sverige får kritik.
Stockholm (TT). Sverige kritiseras för andra året i rad för att inte göra tillräckligt för att främja kunskaperna om de nordiska språken i skolan.
I samband med Nordiska rådets pågående session i Stockholm framkom i en redogörelse från Nordiska ministerrådet om den så kallade nordiska språkdeklarationen att alla länder förutom Sverige följt deklarationens rekommendationer om att stärka undervisningen i de nordiska språken.
– Det är viktigt att hålla fast vid kunskaperna om de nordiska språken i globaliseringens tidsålder. Det borde vara naturligt att vi förstår varandra i Norden, men särskilt bland unga är detta ett problem, sade Bente Dahl, vice ordförande i Nordiska rådets kultur- och utbildningsutskott.
Hon uppmanade i synnerhet Sverige att göra en större insats på området.
Den nordiska språkdeklarationen från 2006 har bland annat som mål att alla nordiska medborgare ska kunna läsa och skriva det språk som är ”samhällsbärande” där de bor. Dessutom ska det vara möjligt för alla nordiska medborgare att kommunicera med varandra på ett skandinaviskt språk och att ha goda kunskaper i ett eller flera internationella språk.
Redan i fjol fick det dåvarande svenska ordförandeskapet i Nordiska ministerrådet kritik för att inte tillräckligt gjorts generellt i Norden för att genomföra språkdeklarationens innehåll.
Nordenpolitikerna vill nu genomföra en nordisk språkkampanj som ska främja barns och ungas förmåga att förstå och kommunicera med varandra på ett av de tre skandinaviska språken danska, norska och svenska. Språkkampanjen lanseras av ministrarna från Nordiska ministerrådets nuvarande och kommande ordförandeländer Island och Danmark och ska pågå under större delen av nästa år.
Exempel på aktiviteter inom språkkampanjen är en skrivtävling för skolklasser och belöning av bra datorspel för förskolebarn samt en mängd nationella arrangemang.
En rad samarbetspartner inbjuds till att delta i språkkampanjen.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus