Besvikelse på klimatmöte
Det globala klimatmötet blev en besvikelse redan innan det tog slut. Ett avtal blir inte klart förrän tidigast nästa år och utlovade utsläppsminskningar stoppar troligen inte klimathotet.
Köpenhamn. Det globala klimatmötet blev en besvikelse redan innan det tog slut.
Ett avtal blir inte klart förrän tidigast nästa år och utlovade utsläppsminskningar stoppar troligen inte klimathotet.
Världens stats- och regeringschefer kämpade på fredagen desperat för att förhindra att klimatmötet i Köpenhamn blev ett fiasko. På fredagskvällen pågick tuffa förhandlingar mellan ett 30 utvalda ledare, bland andra USA:s president Barack Obama och EU-ordföranden statsminister Reinfeldt.
Målet var att få till en politisk överenskommelse om de viktigaste frågorna, men det som läckte ut från toppmötesförhandlingarna var en stor besvikelse för både många länder och miljöorganisationer.
— Det har varit ändlösa diskussioner, ändlösa möten. Efter vad som hänt här är vår förmåga satt i tvivel, sade Barack Obama i ett anförande under en förhandlingspaus.
Presidenten hade anlänt i Airforce One på morgonen och försäkrade att han kommit inte för att tala, utan för att agera. Något nytt utspel hade Obama dock inte med sig.
Utanför Bella Center rakade demonstranter av sig håret i protest mot vad som hotade bli ett fiasko.
Den hårda striden på toppmötet, som pågick ännu vid 18-tiden, handlade om att sätta upp mål för utsläppsminskningar till 2020. Enligt det nya utkastet ska i-länderna reducera sina utsläpp med 80 procent till 2050. Totalt ska minskningen, u-länderna inkluderade, vara 50 procent jämfört med 1990.
Det sägs också att växthusgasutsläppen måste nå en topp så snart som möjligt, men inte exakt när.
I utkastet föreslås dessutom att nya överväganden ska göras 2016 om tvågradersmålet bör sänkas till en temperaturhöjning på högst 1,5 grader.
Något antagande av ett färdigt klimatavtal är som väntat inte aktuellt. Flera länders ledare såg fram emot fortsatta förhandlingar under 2010.
Tanken var i början av detta år att världens ledare skulle anta avtalstexterna under högtidliga former i Köpenhamn. Nu ser det ut som de i bästa fall får nöja sig med en politisk överenskommelse och återkomma till klimatmötet i Mexiko om ett år.



































































Kommentarer