Möllebo: "Situationen är svår men hjälparbetet går framåt"
Skräcken när det andra jordskalvet slog till fick befolkningen på Haiti att fly ut på gatorna. Men mitt i all förödelse, desperation och kaos rapporterar Möllebon Panu Saaristo på Röda Korset om att hjälpen nu börjar nå fram till de drabbade.
Bildmaterial
Panu Saaristo från Mölle är hälso- och katastrofsamordnare för norska och internationella Röda Korset.
UTRIKES. Kaoset var totalt när marken ännu en gång började skaka på Haiti. Befolkningen flydde ut på gatorna från de byggnader som stod kvar efter det första jordskalvet.
— Det höll på i ungefär en och en halv minut. Folk blev väldigt rädda. De som var inomhus tog sig ut och det gjorde vi i vårt läger också, säger Möllebon Panu Saaristo, hälso- och katastrofsamordnare på Röda Korset.
Oskadda kunde Panu Saaristo och hans team fortsätta arbetet med att hjälpa de otaliga drabbade i området vid huvudstaden Port-au-Prince,
— Värst är situationen vid ett upprättat kirurgiskt fältsjukhus. Alla lämnade sjukhuset vid skalvet och nu ligger det väldigt många människor på gatan utanför som inte vågar sig in på sjukhuset igen. Det är 40 grader varmt här nere samtidigt som det har regnat de senaste nätterna. Vi arbetar med att ge dem skydd för solen och vi försöker göra det bästa av situationen.
Räddningsoperationen är fortfarande i startfasen och de logistiska problemen är enorma, men enligt Panu Saaristo är situationen långt ifrån hopplös.
— Behoven är enorma men situationen är inte olöslig eller omöjlig. Haitierna själva satte igång med hjälparbetet direkt och har inte varit passiva mottagare som det har rapporterats om i viss media. De har inte suttit och väntat en minut.
Samtidigt som offren och de skadade efter jordbävningen tas om hand, pågår arbetet med att få ut vatten och förnödenheter till hela befolkningen.
— Det viktigaste är att folk får rent vatten. Röda Korset får ut ungefär 200 000 till 300 000 liter vatten varje dag och sen har vi andra organisationer som gör detsamma.
Överlag tycker han att räddningsarbetet går framåt och att livet fortsätter trots nöden.
— I går förlöste vi ett barn med kejsarsnitt och dagen innan det föddes ett barn på naturlig väg. Livet fortsätter. Det är enormt mycket arbete kvar men vi blir kvar här så länge det behövs







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus