Ny attack mot talibaner i Pakistan
Talibanerna pressas allt hårdare i Pakistan. Efter gripandet av talibanernas andreman nyligen rapporteras nu brodern till talibanledaren Sirajuddin Haqqani ha dödats i en drönarattack.
Islamabad. Talibanerna pressas allt hårdare i Pakistan. Efter gripandet av talibanernas andreman nyligen rapporterades på fredagen brodern till talibanledaren Sirajuddin Haqqani ha dödats i en drönarattack.
Mohammed Haqqani var inte lika aktiv som brodern i det islamistnätverk som från baser i Pakistan strider mot västerländska styrkor i Afghanistan. Men hans död är ändå symboliskt viktig.
Fadern, Jalaluddin Haqqani, är veteran från upproret mot Sovjetunionen men har lämnat över till sonen Sirajuddin. De amerikanska styrkorna i Afghanistan ser Sirajuddin som en huvudfiende och har satt ett pris på hans huvud på 5 miljoner amerikanska dollar.
Det förarlösa amerikanska flygplanet anföll i torsdags byn Dandi Darpakhel nära huvudorten Miranshah i Norra Waziristan som gränsar till Afghanistan. Stora delar av släkten Haqqani bor i området. Sirajuddin Haqqani brukar besöka byn, men var inte på plats vid attacken som dödade hans yngre bror samt två andra afghaner.
— Det är en stor förlust för familjen och för talibanerna. Vi kommer att hämnas på USA:s och Natos styrkor för hans död, sade en talibanaktivist som kallade sig Nek Daraz i Miranshah.
Tidigare i veckan meddelades att talibanernas ledande militärstrateg, mulla Abdul Ghani Baradar, gripits i en gemensam amerikansk-pakistansk insats i den pakistanska staden Karachi.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus