"Folk är rädda för att maten ska ta slut"
Mona Abaza, gästprofessor i islamologi vid Lunds universitet, deltog i
massdemonstrationerna i Kairo i dag. – Det var en otrolig dag. Den mest
underbara dagen i mitt liv, säger hon. Hon menar att Mubaraks regim nu
spelar på en rädsla för att maten ska ta slut.
Bildmaterial
Mona Abaza, egyptisk gästprofessor i Lund, deltog i massprotesten i centrala Kairo under tisdagen.
KAIRO. Vi når Mona Abaza på telefon när hon har återvänt till sin bostad på tisdagskvällen. Under hela dagen har hon demonstrerat i centrala Kairo. Hon är fortfarande tagen av upplevelsen.
– Det var fantastiskt. Ett historiskt tillfälle. Jag promenerade till Tahrir-torget och stannade i många timmar. Alla var där, rika och fattiga, unga och gamla, kvinnor med slöjor och kvinnor utan slöjor, tandläkare och arbetare. Många är optimistiska, smarta unga män och kvinnor. Folk vågar äntligen gå ut på gatorna.
Mona Abaza är gästprofessor i islamologi på Centrum för teologi och religionsvetenskap vid Lunds universitet. Hon har arbetat som professor i sociologi vid det amerikanska universitetet i Kairo och skrivit om allt från islamiska nätverk i Sydsostasien till ungdomskultur i Kairo. Hon såg en rörande sammanhållning på gatorna under tisdagen.
– Folk sjöng slagkraftiga slagord mot Mubarak, att han måste gå. Det finns en solidaritet och vänlighet mellan människorna. Folk sover på platsen där de demonstrerar, man delar med sig av sin mat till varandra. Det här är verkligen folkets revolution.
Efter timmar på Tahrir-torget gick hon hemåt över en bro som går över Nilen.
– Det var ett otroligt ögonblick. Bron var full av folk och när vi gick där kändes det som om det var den franska revolutionen.
På andra sidan Nilen kunde hon se ett hundratal människor visa sitt stöd för president Mubarak vid det statliga tv-huset.
– Men de var väldigt få. I stort sett alla vill ha bort honom nu. Men folk är också rädda för att maten ska ta slut snart. Hela systemet ligger nere, alla banker är stängda och ekonomin är paralyserad. Det här spelar regimen på. Vi är 20 miljoner människor i Kairo. Hälften bor i slumliknande miljöer. Det är en oroande situation.
Mona Abaza tror att folk är redo att protestera "forever", men törs inte förutse vad som kan hända.
– Hur länge orkar folk när maten tar slut? Jag vet inte, jag kan bara hoppas att inte fler människor tar till våld. Eller att armén börjar göra det.
Utanför Egypten har det talats om det Muslimska Brödraskapet de senaste dagarna. Det påstås att Brödraskapet kan göra Egypten till en islamistisk stat i stil med Iran. Mona Abaza är kritisk till det resonemanget.
– Det är bara en dålig ursäkt för att inte ge egyptierna demokrati. Det här är en bred, sann demokratisk rörelse och Muslimska Brödraskapet används bara som en ursäkt för att inte medge det. Obama har pratat mycket om demokrati, varför skulle han vilja stå i vägen när vi nu har en sann demokratisk rörelse?
Under tisdagen skapade oppositionen i Egypten ett skuggparlament.
– Mubarak måste bort, han har varit diktator i 30 år. Men problemet är hur ett politiskt vaccuum ska fyllas. Hur skulle armén reagera om Mohamed ElBaradei tog makten tillfälligt? Jag vet inte.
Mona Abaza lämnade Lund för Kairo för ett par veckor sedan. Hon kommer att stanna en tid till.
– Så länge det här håller på stannar jag. Det känns viktigt att vara här när historia skrivs. I kväll ska jag följa vad som händer hos en vän. Jag har bara statlig egyptisk tv, men hon har alla kanaler som finns. Man vill inte missa något just nu.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus