Folkomröstning om Marockos grundlag
Marockos kung Mohammed VI utlovade i dag en ny demokratisk författning, som kommer att flytta en del av hans makt till parlamentet. I juli ska folkomröstning hållas om ändringarna.
Rabat. Marocko ska bli en "demokratisk, konstitutionell monarki". Det var grundmeningen i kungens tv-sända tal till nationen då han presenterade ett antal förslag till ändringar i landets författning. Ändringarna ska stärka befogenheterna för landets premiärminister och parlament — men har påtagliga begränsningar.
Marockos regeringsledare ska komma från "det politiska parti som vinner i riksdagsvalet" — men väljs av kungen — och premiärministern ska ha makt att upplösa parlamentet — efter överläggning med kungen.
Kungen kommer även framöver att kontrollera både militär och religion.
En folkomröstning om den nya grundlagen kommer att hållas 1 juli, sade kungen i sitt tal.
Talet följer på demonstrationer som fått kraft från protesterna i Marockos grannländer. I mars beordrade kung Mohammed en handplockad kommitté att diskutera en grundlagsförändring med politiska partier, fackföreningar, och oberoende organisationer i landet.
Kung Mohammed är ledaren för arabvärldens längst styrande dynasti.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus