Ólafur eller Thora kan bli president

Reykjavik Publicerad 30 juni 2012 kl. 11:58 Uppdaterad 30 juni 2012 kl. 20:05
  • SCANPIX Evan Vucci

Blir sittande Ólafur Ragnar Grímsson omvald ännu en gång eller vill islänningarna ha tv-reportern Thora Arnórsdóttir? Invånarna på Island, en av världens äldsta demokratier, gick på lördagen till vallokalerna för att välja president.

Ólafur Ragnar Grímsson har blivit omvald tre gånger utan att stöta på någon större konkurrens. Men nu utmanades han av den 37-åriga tv-reportern Thora Arnórsdóttir, som bland annat rapporterat ingående om finanskrisen i landet.

Det mesta tyder dock på att Grimsson får sitta kvar. Enligt en aktuell opinionsmätning från Gallup får Grímsson ett stöd på 50,8 procent mot Arnórsdóttirs 33,6 procent.

Presidenten har främst en ceremoniell roll på Island. Arnórsdóttir har sagt att hon ser presidenten som en samlande figur utan någon direkt politisk makt, medan Grímsson vill ge presidentrollen ett större inflytande.

Under landets bankkris använde Grímsson sin begränsade vetorätt för att säga nej till ett avtal om att använda isländska skattepengar till att kompensera brittiska och nederländska bankkunder, som förlorat pengar då den isländska banken Icesave gick omkull 2008.

Omkring 236 000 invånare är röstberättigade. Vallokalerna stänger vid midnatt, natten till söndagen svensk tid och preliminära resultat väntades under de tidiga morgontimmarna.

TT

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Utrikes

Huvudnyheter

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här