Syrien ute ur OIC
Skräckslagna familjer flyr från Azaz i norra Syrien efter att regimens bombplan förvandlat ett helt kvarter till grus. Miljontals människor är i stort behov av nödhjälp, konstaterar FN. Men observatörsstyrkan Unsmis uppdrag förlängs inte.
Hundratals personer köade på torsdagen för att ta sig över till den turkiska gränsstaden Kilis. Dagen innan dödades minst 46 personer — däribland många barn — och över 200 skadades när vilan under Ramadanfastan bröts av regimens bombplan och minst tio bostadshus jämnades med marken.
— Det var en massaker, en hel familj som min utrotades, sade en kvinna som inte ville uppge sitt namn till nyhetsbyrån AFP.
Staden, som ligger norr om stridshärden Aleppo och bara några få kilometer från den turkiska gränsen, var ett högkvarter för oppositionella Fria syriska armén, men bland offren fanns många civila.
Efter den brutala attacken svarade Islamiska samarbetsorganisationen (OIC) med att, trots Irans protester, utesluta Syrien ur organisationen. Organisationens generalsekreterare, turken Ekmeleddin Ihsanoglu, sade på en presskonferens att världen inte längre kan acceptera en regim som slaktar sitt folk med flygplan, stridsvagnar och tungt artilleri.
Turkiet har öppnat sina gränser för flyktingarna, men kvar i Syrien finns uppåt 2,5 miljoner människor i behov av nödhjälp, enligt Valerie Amos, FN:s chef för humanitära insatser. Därför är det av yttersta vikt att både internationella hjälporganisationer och FN får fortsätta sitt arbete i Syrien, anser Amos.
Men när FN:s säkerhetsråd sammanträdde på torsdagen beslutades att observatörsstyrkan Unsmis inte ska få förlängt mandat då de krav rådet satt för att fortsätta uppdraget — ett stopp för regimens användande av tunga vapen samt en minskning av våldet — inte har uppfyllts.
På fredag möts säkerhetsrådets medlemmar för att diskutera krisen i Syrien.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


