Berlusconi döms till ett år

Stockholm Publicerad 26 oktober 2012 kl. 16:20 Uppdaterad 26 oktober 2012 kl. 18:25
  • SCANPIX Pier Paolo Cito

Italiens förre premiärminister Silvio Berlusconi döms till fyra års fängelse för skattebrott, rapporterar internationella medier. Men kort efter domslutet kortade domstolen i Milano straffet till ett år, rapporterar AFP.

Bakom beslutet ligger en amnestilag från 2006, godkänd av den dåvarande vänsterregeringen, som syftar till att minska överbeläggningen i Italiens fängelser.

Domen kom bara en vecka efter att den 76-årige miljardären vid en separat rättegång nekat till att han skulle hållit sexfester och haft sex med en 17-årig prostituerad nattklubbsdansös. Enligt det åtalet ska han också ha missbrukat sin maktställning genom att utöva påtryckning på polisen för att få nattklubbsdansösen Karima "Ruby" El-Mahroug släppt när hon greps för snatteri 2010, rapporterar Reuters.

Berlusconi förbjuds också från att i tre år inneha en offentlig tjänst.

Åklagare i fallet har anklagat de åtalade för att ha manipulerat priserna för rättigheterna till cirka 3 000 filmer som såldes vidare internt till Berlusconis andra tv-nät. Mellanskillnaden beräknas uppgå till cirka 2,2 miljarder svenska kronor, rapporterar brittiska Sky.

Preskriptionstiden i fallet väntas gå ut någon gång nästa år. Många kommentatorer tvivlar på att Berlusconi någonsin kommer i närheten av ett fängelse på grund av utdragna processer för överklagan och korta preskriptionstider.

Berlusconi står också åtalad för att ha köpt sex av en minderårig och sedan missbrukat sin politiska makt för att mörka historien.

Angelino Alfano, partisekreterare för Berlusconis parti PDL, sade att domen än en gång bevisade "rättslig förföljelse" av mediemogulen. Den politiske rivalen och före detta domaren Antonio di Pietro hyllade beslutet och sade att "sanningen har avslöjats".

Domstolen friade däremot Mediasets ordförande Fedele Confalonieri, som också är gammal vän till Berlusconi. Mediasets aktie föll närmare tre procent efter domen.

Berlusconis advokater, Piero Longo och Niccolo Ghedini, kommer att överklaga vad de beskriver som den "otroliga" domen, som "helt åtskiljer sig från all rättslig logik", skriver Reuters.

"Förhoppningen är att det är en annan atmosfär i appellationsdomstolen" sade advokaterna i ett uttalande.

Överklagandeprocessen väntas ta lång tid.

Berlusconi har rätt till två överklagande innan domen vinner laga kraft och kommer inte att fängslas förrän ett eventuellt sista överklagande avslås, skriver Reuters.

I onsdags meddelade den nu 76-årige Berlusconi att han inte tänker ställa upp i kommande val.

TT

Textförstoring

Dela

Läs mer

Utrikes